Facade Window Architecture Building  - MichaelGaida / Pixabay

Poradíme vám, jak správně větrat v zimě

Móda a styl

Teplo je drahé a je proto třeba s ním nakládat uvážlivě. Snažíme se s ním neplýtvat, ale často to bývá až na úkor našeho zdraví. Omezovat zbytečné unikání tepla je správné, ale neznamená to, že přestaneme během zimního období v bytě větrat. Je třeba si uvědomit, že bychom tím mohli negativně ovlivnit zdraví své rodiny, protože právě dostatečná výměna vzduchu patří k předním faktorům zdravého bydlení.

Šetřit s rozvahou

Větrat v zimě se byt prostě musí, jenom je nutné, aby větrání mělo svůj řád. Odborníci se shodují na tom, že výměna vzduchu by se měla uskutečnit každé 2 – 3 hodiny. Takové rady se ale asi bude držet jen málokdo. Každopádně však musíme větrání věnovat náležitou pozornost. Při normálním užívání bytu, kde vaříme, pereme, koupeme se a podobně, uniká do prostředí značná vlhkost. V bytech, které mají kvalitní izolaci a dobře těsnící okna, nemá vlhkost bez větrání kam unikat. Pak se stane, že v takovém bytě mohou začít bujet různé plísně. Pomineme-li škody, jež vzniknou na omítce nebo na nábytku, měli bychom uvážit následky na lidském zdraví.

Jak správně větrat v zimě

Jak tedy větrat, abychom docílili minimální omezení tepelné pohody v bytě? Větrání musí být sice krátké, ale intenzivní. Studený venkovní vzduch, který do bytu přijde, se rychle v místnosti ohřeje od nábytku a stěn, takže teplota příliš neklesne a my se nemusíme potýkat s nadměrnou ztrátou tepla.

Přečtěte si také:  Kde koupit vše potřebné pro vaše projekty - polyamidové tyče a polykarbonátové desky jsou IN

Neefektivní větrání

Špatné hospodaření s teplem a tím i zvyšování nákladů na ně je třeba mít pootevřené okno po delší dobu. Tehdy uniká vzduch ven jen velmi pomalu, ale stále, takže vychladnou stěnu, podlaha i nábytek. Ani mikroventilace u moderních typů plastových oken není ideálním řešením. Tímto způsobem se místnost provětrává jen minimálně.

Moderní trendy

Majitelům nově postavených domů či bytů se doporučuje zabudovat centrální větrací zařízení s rekuperací tepla. To funguje na jednoduchém principu – vydýchaný teplý vzduch, který je aktivně odváděn z místnosti, slouží k ohřívání přiváděného čerstvého vzduchu. Navíc venkovní vzduch ještě prochází filtrem, takže se omezuje výskyt prachu. Větrací systém ale nesmíme zaměňovat s klimatizací, ta totiž ovlivňuje pouze vnitřní vzduch v místnosti.

House Apartment Window Open Empty  - FazJa / Pixabay
Poradíme vám, jak správně větrat v zimě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *