Kde všude platí povinné ručení sjednané v ČR?

Auto Moto

Povinné ručení musí mít ze zákona uzavřené každé vozidlo určené pro pohyb na pozemních komunikacích. Dokladem o jeho uzavření je zelená karta, která má mezinárodní platnost. Neznamená to ovšem, že by měla celosvětovou platnost. Co musíte o zelené kartě vědět a kde všude platí povinné ručení sjednané v České republice?

Zelená karta

Zelená karta, dnes už bílá, je dokladem o platném povinném ručení. Uvádí se na ni nejen, na jaké vozidlo je povinné ručení sjednáno, ale i jeho platnost. Zelená karta je prvním dokladem, kterým po uzavření pojištění od pojišťovny obdržíte, a řidič má povinnost mí ji při jízdě autem vždy u sebe. Jedině tak si lze ověřit, zda je auto opravdu pojištěné. Pokud sjednáváte povinné ručení online, například přes srovnávače pojištění, jakým je i portál Klik.cz, zelenou kartu obdržíte elektronicky ihned po sjednání pojištění. V takovém případě se však jedná pouze o dočasný doklad a pokud byste pojištění nezaplatili, je zelená karta neplatná.

Na kartě navíc najdete seznam států, ve kterých sjednané povinné ručení platí stejně jako v České republice. Podle zákona o pojištění odpovědnosti za škody způsobené motorovým vozidlem musí být povinné ručení uzavřeno tak, aby vždy platilo na území členských států Evropského hospodářského prostoru. Do něj patří následující země:

Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Přečtěte si také:  Bazar s nákladní a stavební technikou FPV technika s.r.o.

Podle Ministerstva financí zelená karta platí i v Albánii, Andoře, Bosně a Hercegovině, Makedonii, Černé hoře, Monaku, San Marinu, Srbsku, Turecku, Vatikánu a na Ukrajině.

Česká kancelář pojistitelů navíc s některými státy uzavřela dohodu k interním pravidlům. Každá pojišťovna se tak může rozhodnout, zda její povinné ručení platí na území Ázerbájdžánu, Běloruska, Íránu, Moldavska, Tunisu, Maroka a Rusku. Tuto informaci najdete též na zelené kartě.

Pozor, v některých zemích, které jsou uvedeny na zelené kartě, platí povinné ručení jen částečně. Respektive jen v některých částech země. Jedná se o Kypr, Srbsko nebo Ázerbájdžán.

Rozsah asistenčních služeb

I když vám povinné ručení platí v zemi, do které cestujete, je dobré si před odjezdem ověřit rozsah asistenčních služeb v dané zemi. Co pohodlně pokryje povinné ručení zde, nemusí platit v cizině. Běžně se jedná třeba o odtahovou službu. Před odjezdem proto zvažte, zda není nutné si některá připojištění sjednat. Některé pojišťovny například nabízí krátkodobá havarijní pojištění, která mohou přijít na cestách vhod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *