Jak ošetřit na jaře levanduli, aby krásně kvetla a voněla?

Bydlení a domácnost Zahrada a venkov

Krásná a voňavá levandule vypadá dobře na zahrádce a navíc se z ní dá vyčarovat úžasná dekorace. Ve váze na poličce ihned navodí atmosféru francouzského kraje Provence, ať už čerstvá nebo usušená, v pytlíčku pod polštářem pomáhá při usínání a uklidňuje. Abychom se mohli těšit ze všech jejích kouzel, měli bychom ale vědět, jak ji správně ošetřit. Pusťme se do toho!

Starat se o levanduli je poměrně snadné. Ze země svého původu je zvyklá na mírnou zálivku a jestliže ji jednou zapomenete zalít, nic se neděje. Přesto si i nenáročná levandule zaslouží vaši péči. Pokud seřežete větve a dáte si záležet, výsledkem bude mnohem mohutnější květenství.

Proč ošetřovat levanduli právě na jaře?

Jaro je ten pravý čas pro provedení tvarovacího řezu stálezelených trvalek, jako je například devaterník, šalvěj nebo právě levandule, která se začíná vzpamatovávat ze zimy. Tímto krokem ji můžete výrazně zmladit. Zatímco druhé zastřihávání se provádí na začátku srpna, tedy v době odkvětu, pro první zastřihávání je ideální právě jaro.

Vyvarujte se chybám

Chybou je především hlubší sestřihnutí na podzim, protože do rostlin se může dostat voda a infekce, na jaře se naproti tomu levandule snáze vyrovná s takovým zásahem. Přes zimu někdy trvalky omrznou, a tak je třeba odstranit omrzlé části.

Jak tedy poznáme, že je vhodný čas pro stříhání? Nejlepší doba bývá na začátku rašení, tedy jakmile jsou jasně viditelné otevřené pupeny, aby nám levandule pěkně obrazila.

Jak levanduli stříhat?

Pro zkracování celých výhonů použijte nůžky, ale dejte pozor, aby na rostlině zůstaly mladé pupeny. Nesestřihujte do dřevnaté části a vyvarujte se úplnému ostříhání rostliny až k zemi, ať vám z ní nezůstanou jen dřevnaté pahýly, keřík by mohl totiž úplně odumřít. U stříhání zkrátka přemýšlejte. Pryč by měly jít dlouhé větve a výhony poškozené mrazem. U mladých keříků můžete provést střih přibližně do 5 cm, u starších je vhodné stříhat jen částečně.

Přečtěte si také:  Nejsou dveře jako dveře

Některé bujné odrůdy levandule, nelze stříhat příliš hluboko. Bílé odrůdy se s řezem vyrovnávají hůře než modré odrůdy, u kterých se jarní sestřih rozhodně vyplatí, jen se připravte, že mohou vykvést přibližně o 2 týdny později.

Co s levandulí?

Proč vůbec levanduli pěstovat? Levandule se odedávna využívá zejména v lékařství, pomáhá při hojení ran a zánětů, uvolňuje bolest, a proto je často přidávána do masážních olejů. Levanduli můžete usušit a přidat si ji do koupele, což ocení nejen astmatici, ale také lidé, kteří mají problémy s usínáním. Vůně levandule zkrátka pomáhá na nervy. Navíc pokud ji používáte pro okrasu, vypadá prostě báječně, ať už roste na zahrádce, v květináči nebo se třeba jen suší na kamnech.

Levandule je navíc celkem nenáročná. Péče o ni nezabere příliš času a výsledky mohou být úžasné. Díky levanduli si můžete doma vytvořit takové malé Provence!

Jak ošetřit na jaře levanduli, aby krásně kvetla a voněla?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *