Seating Chairs Furniture Design  - terimakasih0 / Pixabay

Jak vybírat zahradní nábytek do vaši nové zahrady

Bydlení a domácnost Zahrada a venkov

Zahrada by měla být místem relaxace a odpočinku, proto by tu neměl chybět ani kvalitní zahradní nábytek.

Odolný proti povětrnostním vlivům

Jaký by měl zahradní nábytek být? Především by měl být odolný vůči povětrnostním vlivům, neměl by mu vadit ani žár letního dne, ani lednový mráz. Tuto podmínku musí splňovat zahradní nábytek bez ohledu na materiál, ze kterého je vyroben.

Dosáhnout těchto vlastností však není vůbec snadné. Nábytek byste si proto měli vybírat nejen podle vzhledu a tvaru, ale především podle kvality materiálu. Jen takový nábytek vám bude sloužit dlouhá léta.

Kde nakoupit a jaký materiál zvolit

Ve specializovaných obchodech dnes seženete nepřeberné množství různého zahradního nábytku, ať již je vyroben z ratanu, teakového dřeva, kovu, dřeva nebo plastu. Nábytek však často nebývá příliš kvalitní, neboť řada výrobců sází na takový materiál, který je levný a cena výrobku je díky němu nízká. Takové šetření se však bohužel negativně projeví v životnosti nábytku.

Plastový nábytek

To se týká především dnes velmi oblíbeného plastového nábytku. Ten je sice levný, zato však zpravidla nesnáší prudké výkyvy teplot a má malou hmotnost. Prudký vítr tak snadno rozhází nábytek po celé zahradě. V létě jsou plastové židle rozpálené tak, že si na ně nemůžete ani sednout. Plastové výrobky jsou také špatně stabilní a mají malou nosnost. Jejich výhodou je naopak snadná údržba.

Přečtěte si také:  Optimalizujte spotřebu vody s vodoměry od INMES spol. s r.o.

Přírodní materiály vedou

Současným trendem ve výrobě nábytku je návrat k přírodním materiálům, to platí jak pro nábytek určený do interiéru, tak samozřejmě pro nábytek venkovní. Vybrat si můžete nábytek z různých druhů dřeva. Běžně se vyrábí z borovice, smrku, dubu, buku či modřínu. Odolnější je nábytek vyrobený z tvrdého dřeva. Je však zároveň i dražší. Výhodou dřevěného nábytku je jeho stabilnost. Nevýhodou nutnost pravidelné údržby a péče.

Exotické dřevo

Současný trh vám však nenabízí jen nábytek vyrobený z běžného dřeva. Najdete tu i kusy vyrobené z exotického dřeva. Oblíbený je především teak. Výrobky z tohoto dřeva mají podobné vlastnosti jako ty, které byly vyrobeny z našeho dřeva, jsou však asi desetkrát dražší. Za pouhou zahradní lavici vydáte okolo 20 tisíc Kč. Teakové dřevo se vám však odvděčí svou vysokou odolností. Nevadí mu proměny počasí a nepotřebuje ani přílišnou údržbu. Bohatě stačí jej ošetřit speciálním přípravkem jednou za rok. Časem však teakové dřevo změní barvu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *