Obsah článku
Rostoucí ceny energií svádí k tomu, hledat šetrnější, a hlavně levnější zdroje energií, které dokáže hravě ufinancovat i napjatý rodinný rozpočet. Právě proto čím dál tím více lidí investuje do fotovoltaické elektrárny, se kterou mohou ušetřit podstatnou část nákladů. Samozřejmostí je však i u pasivních domů.
S fotovoltaikou můžete i ušetřit
Ekologie a energie jsou v posledních letech nejdiskutovanějšími tématy, jak v politické sféře, tak i mezi širokou veřejností. Stále více majitelů domů a bytů se tedy zajímá o alternativní zdroje energií, se kterými trochu ulehčí planetě a zároveň mohou i výrazně ušetřit. Dopředu je však nutné počítat s tím, že fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům funguje spíše jako dlouhodobá investice a vložené peníze se vám začnou vracet až v průběhu let.
Ušetřit tak můžete například na ohřevu vody, který dokáže menší fotovoltaická elektrárna hravě pokrýt – v průměru by měla být schopna ohřát až 70 tisíc litrů vody ročně. Nabitou baterii přitom lze využít i jako záložní zdroj energie v případě, kdy dojde například k delšímu výpadku elektrického proudu ze sítě.
Důležitá je kvalitní montáž a servis
Pokud si chcete nechat instalovat fotovoltaickou elektrárnu na svůj dům, budete muset využít služeb jedné ze specializovaných firem. Ta vám může pomoci i se získáním dotace z programu „Nová zelená úsporám“, díky které vám bude poskytnuta částka v řádu 60 000 až 170 000 Kč. Najdou se ale i společnosti, které vám dokážou garantovat mnohem vyšší částku – například česká firma Genius FVE garantuje dotaci až 205 000 Kč.
Ta zároveň nabízí řešení pro jakékoli domácnosti. Ve zkratce tedy nezáleží na tom, zda bydlíte v rodinném domě či bytě. Skvělá je i záruka na 10 let, díky které se nemusíte bát, že by vaše investice přišla v případě komplikací vniveč. V nabídce je samozřejmě i kvalitní pravidelný servis s 24hodinovou kontrolou zařízení.