5 tipů, které vám ušetří teplo teplo, aniž byste mrzli

Bydlení a domácnost Stavba a rekontrukce

Znáte to, zima pomalu klepe na dveře a vy se přirozeně začínáte děsit částky, na jakou se letos vyšplhá vaše útrata za topení. Co teď s tím? Na radikální změny, jako je inovace topného systému nebo výměna oken, už není čas, to však neznamená, že je pozdě přemýšlet o úspoře tepla. Máme pro vás několik rad, jak na teplo vyzrát.

Nenechte si teplo utéct

Je těžké teplem šetřit, jestliže vám utíká pryč. Měli byste zkontrolovat okna, vchodové dveře, dveře na balkon či do sklepa a pečlivě je utěsnit. Podle potřeby si můžete pořídit vyšší práh nebo připevnit na spodní stranu dveří těsnící lištu s kartáčkem či gumovým páskem.

Jestliže jste u někoho doma viděli dekoraci v podobě podlouhlého plyšového psa, který se jen tak povaloval na parapetu nebo pode dveřmi, věřte, že i tato netradiční zábrana pomůže v utěsnění.

Závěsy a žaluzie

Pokud jste nestačili vyměnit stará okna za nová, nezoufejte. Okenní skla lze zaopatřit izolačními fóliemi, ale pomohou i rolety, závěsy a žaluzie, zejména pak venkovní žaluzie. Čím těžší a silnější látka je na závěsech, tím lépe. Míváte-li závěsy z větší části zatažené, připevněte na jejich zadní stranu fleecovou deku, která izolaci výrazně posílí.

Nezapomínejte větrat

Je zřejmé, že otevřeným oknem teplo uniká ven, ovšem rozhodně není správné přestat větrat nadobroBez větrání vás začne z těžkého vzduchu bolet hlava, navíc v domě se bude držet vlhkost, a tudíž i různé plísně a houby. Zapomeňte na sklápěčku, s ní vám akorát vychladnou stěny. Větrejte jednorázově a krátce, nechte okno na pár minut dokořán, vyměňte špatný vzduch a pak zase rychle zavřete.

Přečtěte si také:  Tepelná čerpadla postupně ovládají Česko. Měli byste se o jejich koupi začít zajímat také?

Kontrola radiátorů

Odvzdušnění radiátoru vám nezabere tolik času, ovšem je neméně důležité. Zanedbání může vést k tomu, že radiátor špatně topí a vy zbytečně plýtváte penězi.

Není dobré před radiátor stavit kusy nábytku, dekorační vybavení nebo květiny. Neměly by být překryté dlouhými závěsy, dokonce ani chuchvalci prachu nebo sušícím se prádlem. To vše může bránit proudění teplého vzduchu do místnosti.

Nastavte si teplotu dle potřeby

Pokud jste schopni operativně ovládat teplotu v domě, teplem se snáze šetří. Pohodlné je mít možnost vytápět každou místnost jinak a to v různých okamžicích. Řešením je ventil s termostatickou hadicí, který sám zavře radiátor, jestliže do místnosti například svítí slunce.

Dalším pomocníkem je třeba pokojový termostat s časovým spínačem. Lze u něj nastavit čas, kdy má šetřit teplotu, tedy například v noci nebo dopoledne, kdy v domě nikdo není. Vůbec tedy nemusíte omezovat své pohodlí a klepat se zimou, naopak, vaše domácnost bude v mnoha ohledech modernější!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *