Paint Brush To Brush Wall Painter  - schraubgut / Pixabay

Malování – štětka nebo váleček

Bydlení a domácnost

Chystáte se vymalovat váš byt a nevíte zda použít váleček či klasickou štětku? Jak a podle čeho vybrat to správné náčiní? Často záleží na vašem vkusu a zkušenostech. Malovat válečkem je jednodušší, ale i malířská štětka má své výhody.

Válečky i štětce najdete v různých velikostech a provedeních. Při volbě záleží na rozměru, druhu natírané plochy a na typu použité barvy. Při nákupu doporučuji nešetřit a kupovat kvalitu. Při správném zacházení vám štětka či váleček vydrží léta.

Štětce

Jejich použití není dnes již tolik rozšířené. Ale jsou nezbytné při malbě míst, na které se válečkem nedostanete, jako například rohy místností, plochy za topením a podobně. Malířskou štětku je vhodné použít zejména pro první nátěr, aby se barva dobře vetřela do podkladu, zvláště do hrubé omítky.

Před započetím práce je lepší namočit štětku do vody. Štětce vybíráme pečlivě – u nekvalitních štětců vypadávají štětiny. U kvalitnějších štětek jsou použity přírodní štětiny či polyethylenová vlákna, která mají výhodu vyšší životnosti.

Válečky

Výhody válečku jsou především v jeho ploše a povrchu. Barva nanášená válečkem lépe přilne a při určité šikovnosti ani nestříká všude kolem nás. Váleček je také velmi variabilní. Díky nástavcům můžete natírat stropy bez štaflí. Některé nástavce mají zabudovaný zásobník barvy, takže není nutné tak často váleček namáčet. K válečkům můžete dokoupit různé nástavce, mřížky a rukojeti. Malování válečkem je rychlejší než malování štětkou, ale při nanášení barvy válečkem na starší a méně pevný nátěr může docházet k odlupování starého nátěru a jeho nabalování na váleček

Přečtěte si také:  Přechodové a nájezdové lišty - nezbytné komponenty pro dokonalé podlahové řešení

Rady

  • Po rozbalení vyperte váleček ve vlažné vodě s neagresivním saponátem
  • Zavěšený za rukojeť ho poté nechte uschnout
  • Pracujte vždy s válečkem řádně nasáklým barvou
  • Po práci ho vždy ihned řádně vymyjte

Tak neváhejte a zvelebte si svůj domov novým nátěrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *