Rodinné domy pro mladé rodiny

Snad každý by si přál vlastní dům. To platí dvojnásob pro mladé rodiny s dětmi, kterým už začíná být malý byt v paneláku poněkud těsný. Sídliště jsou přeplněná lidmi i auty, zeleňe v centrech měst je jako šafránu, a není se proto čemu divit, že se lidé čím dál častěji stěhují na venkov nebo přinejmenším do satelitních městeček vznikajících v blízkém okolí největších českých měst.

Zejména pak již zmíněné mladé rodiny narážejí na vážný problém s cenou takového domku. Velký zájem o atraktivní lokality vytlačil cenu pozemků nahoru a rodiče vychovávající své potomky si samostatný rodinný dům se zahradou nemůžou dovolit. Pokud není možné financovat celý projekt hypotékou a nepomůže ani rodina, je na čase učinit nějaký kompromis.

Výběr vhodné lokality je důležitý

První možností, která se nabízí, je poohlédnout se po nějaké méně zajímavé lokalitě kde si postavit rodinný domek, například vzdálenější obec. Výhodou bude mnohem nižší cena pozemků nebo možnost koupit starší rodinný dům a popřípadě jej rekonstruovat. Narážíme tu však na problém s dostupností, a to jak s dopravní dostupností (přílišná vzdálenost od místa práce, špatné autobusové nebo vlakové spojení atd.), tak i s dostupností služeb (ve vesnici nemusí být obchod, škola, lékařské zařízení apod.).

Přečtěte si také:  Zbavte se domácích prací díky šikovné pomocnici

Navíc mnohým lidem zvyklým žít ve městě nemusí vyhovovat vesnická atmosféra vyznačující se mnohem menší anonymitou ve vztahu s místními rodáky, kteří nemusí nově příchozí „měšťáky“ snadno přijmout do komunity.

Street Cottages Villadom  - MAKY_OREL / Pixabay
MAKY_OREL / Pixabay

Bydlení v satelitních městech je dobrá volba

Pokud bydlení ve vzdálenější vesnici přes nízký rodinný rozpočet z principu odmítáte, budete muset na samostatný rodinný dům zapomenout. Nabízí se Vám však možnost bydlení v satelitu za přijatelnou cenu. Ano, řadové domy jsou oblíbené zejména mladými rodinami, takže nikdy nebude nouze o zajímavé sousedy stejné věkové skupiny a zájmů. Cena také nebude tak vysoká jako u samostatného domu, jenže i tato možnost má své ale.

Pomineme-li fakt že řadový dům je často označován za „panelák naležato“ a kontakt se sousedy může být až příliš živý, pak možností, že se zprvu poklidného městečka stane jakési rušné předměstí ne nepodobné tomu, ze kterého jste se chtěli tak zoufale odstěhovat, byste se zabývat měli. Své o tom už vědí v některých obcích v blízkosti hlavního města, kde se počet obyvatel za posledních 10 let znásobil, na což nebyla obecní infrastruktura v dost dobře připravena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *