Kitchen Orange Fridge Cook Bar  - 5460160 / Pixabay

Posviťte si na kuchyni

Bydlení a domácnost

Není jistě třeba připomínat, že každé pracoviště musí být dobře osvětlené, a doma je takovým pracovištěm kuchyň. Je třeba, abychom na všechny úkony dobře viděli, prostě v kuchyni není světla není nikdy dost.

Světla musí být dostatek

Ideální je, aby v kuchyni bylo několikeré osvětlení . Mělo by tam být celkové osvětlení místnosti stropním světlem, osvětlení pracovní plochy včetně části s mycím dřezem, barového pultu a jídelního stolu a vnitřní osvětlení spotřebičů. Zatím co v kuchyni s okny, a tedy denním světlem, stačí používat světlo večer, v tmavé kuchyni je zapotřebí svítit i během dne. Záleží také na tom, zda je kuchyň situovaná na východní nebo západní stranu. Je důležité zohlednit, zda před kuchyňským oknem rostou stromy, na oknech jsou žaluzie nebo rolety, na parapetech truhlíky s vyšší zelení a podle toho zvolit intenzitu osvětlení kuchyně.

Pracovní plocha

Nejdůležitější je kvalitní osvětlení po celé délce pracovní plochy, abychom dobře viděli na práci a byla zajištěna bezpečnost. Tady jsou nejoblíbenějšími světelnými zdroji zářivky, bodovky nebo nerezové jehlany na dotykové ovládání, které rovnoměrně osvětlují pracovní plochu a přitom neoslňují oči. Obvykle se světla umísťují pod horní skříňky. Nad varnou deskou se zajišťuje dostatek světla třeba digestoří s osvětlením nebo přídavným světlem s pohyblivým ramenem, abychom viděli na sporák i do trouby. Nad horní skříňky nebo do stropní rampy umísťujeme bodovky a ramínková svítidla různých typů, které jsou pouze doplňkovým efektním osvětlením. Slouží k nasvětlení kuchyně v době, kdy už není potřeba intenzivní osvětlení pracovní ploch.

Kitchen Table Chair Carpet Food  - 5460160 / Pixabay
Posviťte si na kuchyni

Jídelní stůl

Samostatné světlo bychom měli umístit nad jídelní stůl, případně nad barový pult, pokud jej používáme ke konzumaci jídel. Vůbec není od věci využít zkušeností našich babiček a osvětlit jídelní část stahovacím světlem. Pokud potřebujeme lépe vidět „do talíře“, světlo stáhneme níž, v opačném případě osvětluje plochu od stropu.

Přečtěte si také:  Efektivní klimatizace a tepelná čerpadla - cesta k pohodlí a udržitelnosti

„Svůj k svému“

Při pořizování kuchyňského osvětlení musíme brát v úvahu i styl, ve kterém je kuchyně zařízena. Máme-li moderní nábytek a přístroje, je dobré pořídit i světla v moderním designu, pokud milujeme styl našich předků, budou taková i světla. Velkou roli hraje rovněž barva a povrch kuchyňské linky, pracovní plochy a obkladu stěn. Světlá barva, leštěný kámen nebo plech z nerezové oceli dobře odrážejí světlo, tmavé a matné odstíny světlo naopak pohlcují, a proto potřebují větší intenzitu osvětlení.

Světla podle funkce

Pokud vybíráme konkrétní typ osvětlení, můžeme se řídit třemi základními skupinami rozmístění svítidel: centrálními, funkčními a dekorativními. Centrální osvětlení zahrnuje lustry, zářivky a pohledová světla, která jsou obvykle ovládána hlavním vypínačem. Funkční svítidla slouží k osvětlení pracovního prostoru.

Doporučená jsou i bodová světla, která namontujete do stropu či stěn, a pak patřičně nasměrujete. Dekorativní světla mají zdůrazňovat detaily – květiny, obraz či zajímavý kout. I výběrem správné žárovky, krytu nebo stínidla lze upravit vizuální vjem.

K osvětlení interiérů se používá několik základních zdrojů světla. Mezi ně patří klasická či halogenová žárovka, lineární nebo kompaktní zářivka. Výbojky si postupně dobývají trh, ale žárovky mají stále prvenství, neboť jsou cenově výhodné a mají přirozené spektrum barev, svítí ihned a zhasnou okamžitě. Výbojky mají pětkrát až sedmkrát nižší spotřebu a při stoupající ceně elektřiny se jejich výhodnost zvyšuje. Rovněž klesá jejich cena, přesto ale platí, že jsou až desetkrát dražší než žárovky. Při provozu pak výbojky nezvyšují teplotu, nepoškozují svítidla a vydrží déle.

Cabinet Lights Kitchen Island  - mgattorna / Pixabay
mgattorna / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *