Paint Brush To Dye Canvas  - Darkmoon_Art / Pixabay

Jaké zvolit barvy v bytě

Bydlení a domácnost

Barvy dokáží opticky zvětšit prostor i přivodit dobrou náladu. Měli bychom proto vždy pečlivě promyslet, jaké barvy v bytě použijeme.

Světlé barvy opticky zvětšují

Správně zvolené barvy dokáží v bytě skutečné zázraky. Například teplé barvy jako oranžová, žlutá, červená, navozují pocit tepla a byt doslova prozáří. Světlé, pastelové barvy zase pomohou v temných místnostech, kde je málo denního světla. Dokážou také opticky zvětšit malou místnost.

Žlutá pro chuť k jídlu

Velikost a prosvětlenost místnosti by však neměly být jedinými kritérii při výběru barev. Důležité je také k jakému účelu místnost slouží. V kuchyni se tak mohou uplatnit barvy jako oranžová, červená či žlutá. Podporují chuť k jídlu a trávení. Vyhnout by se jim však v této prostoře měli notoričtí jedlíci.

Světlé barvy navozují klid

Zářivé barvy by neměly nacházet uplatnění ani v ložnici, jelikož mají tendenci udržovat v bdělém stavu a mohly by tak podporovat nespavost. Do ložnice jsou vhodné barvy světlé, pastelové, které navozují klid a pohodu. Uplatní se tu i světlé odstíny modré barvy, která je sice barvou studenou a chladnou, ale zároveň neutrální a klidnou. Klid a pohodu navozuje výborně i barva zelená.

Přečtěte si také:  Architekt - tvůrce prostoru pro lepší život
Painter Paint House Indoor  - MamaShaw / Pixabay
MamaShaw / Pixabay

Růžová pro mladé slečny

Do dětského pokojíku je vhodnou barvou hnědá, neboť navozuje pocit bezpečí. Mladé slečny ocení barvu růžovou, která působí klidně a příjemně. Nesmí však být použit příliš křiklavý odstín této barvy.

Žlutá do pracovny, fialová pro umělce

V pracovně se výborně uplatní zářivé teplé barvy, jako například žlutá. Vyzařuje energii, podněcuje intelekt, dodává optimismus a podporuje chuť pracovat. Může však podporovat i žárlivost a náladovost. Pozitivní a optimistická je i barva oranžová. Energii do žil vám při práci nalije i barva červená. I ona však má svá rizika. Podporuje agresi a vztek. Tvořiví lidé a umělci ocení ve svých pracovnách barvu fialovou. Ta má relaxační účinky, podporuje kreativitu a fantazii.

Vínová k reprezentaci

Reprezentativním prostorám bude slušet barva vínová. Je to barva luxusu a elegance. Elegantní barvou je však i barva černá. Hodí se však jen na dekorace v kombinaci s jinými, veselejšími barvami. Příliš mnoho černé by navodilo smutek a depresi.

Lamp Chrome Modern Interior Design  - DevoKit / Pixabay
DevoKit / Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *