Cherry Blossoms Flowers Blossom  - __Tatius__ / Pixabay

Nenáročné dřeviny v naší zahradě, II. část – exotické dřeviny

Zahrada a venkov

Chcete oživit vaši zahradu rychle rostoucími a pokud možno nenáročnými stromy? Nabízíme několik tipů na atraktivní dřeviny, které se stanou ozdobou vaší zahrady!

Sofora japonská (Jerlín japonský)

Odolná dřevina původem z Japonska a Korey. Pěstuje se hlavně z estetických důvodů, pro bizarní vzhled svých pokroucených větví a kmenu. Jednou z nejoblíbenějších odrůd je pendula s převislými větvemi. Na pohled na rozkvetlou soforu si budeme muset trochu počkat – kvete pouze v teplých oblastech po 30 až 40 letech, nicméně roste rychle a pravidelně. Sofora ocení slunné místo; půda by měla být hluboká, bohatá na živiny, ale nevadí jí ani chudší půdy. Nevyžaduje řez, na druhou stranu je nutné odstraňovat suché větve.
Výška: 8 až 20 m
Průměr koruny: od 5 do 10 m

Višeň chloupkatá (Sakura)

Zapomeňte na ovoce, tato dřevina je pouze okrasná. Může se zasadit jako solitér, ve skupince nebo jako živý plot. Je výjimečná svými květy začátkem jara, předtím, než se objeví listy. V létě ocení dobře zvlhčenou půdu, doporučuje se přidat i organické hnojivo. Nejlépe je zasadit ji do dobře propustné půdy na místo chráněné před větrem, aby její květy neopadaly. Řez není nutný, ale doporučuje se mladé stromky přivázat ke kůlu.
Výška: od 1 do 15 m podle druhu
Průměr koruny:od 3 do 12 m
Pozor na nálety hmyzu!

Blood Plum Pink Flowers Bloom - rainhard2 / Pixabay
rainhard2 / Pixabay

Katalpa trubačovitá

Vyniká svou kulovitou a rozložitou korunou. Na slunci, chráněná před pozdními mrazíky a prudkým větrem, se spokojí se všemi typy propustné půdy. Kvete mezi červnem a červencem a její květy vytvářejí hrozny zvonečků. Zakrslá odrůda Nana působí velmi esteticky a nepřesáhne výšku 4 metrů, ale nekvete ani nenese ovoce. Řez není pro tuto odrůdu nezbytný, ale u jiných odrůd je dobré ho provádět kvůli tvarování koruny. Po prořezání bude mít méně květů. V 1. roce tyto stromy hodně rostou, proto se mezi 1. až 3. rokem doporučuje jejich přivázání ke kůlu.
Výška: od 8 do 15 m
Průměr koruny: od 5 do 10 m

Přečtěte si také:  Jak vybírat zahradní nábytek do vaši nové zahrady
Tree Surmia Katalpa Plant Nature - _Alicja_ / Pixabay
_Alicja_ / Pixabay

Tamaryšek kaspický

Velmi vhodný strom pro malé zahrady. Hodí se ideálně na živé ploty, ale můžeme ho zasadit i jako solitér. Jestli jsme vybrali slunné místo, snese i chudší nebo písčité půdy. Mezi srpnem a zářím se objeví množství světle růžových květů. Potřebuje prořezávání, tím mu dodáme požadovaný tvar. Řez děláme po odkvětu, na dvou třetinách větví.
Výška: od 2 do 5 m
Průměr koruny: od 2 do 3 m

Tree Dew Dewdrop Raindrop Branch  - wal_172619 / Pixabay
wal_172619 / Pixabay

Mandloň obecná

Už začátkem jara jsou její větve doslova obsypány bílými nebo růžovými květy. Sází se na podzim. Snese kamenitou i vápenitou půdu, která by měla být lehká a propustná. Chcete-li se dlouho těšit z květů, dbejte, aby byl strom chráněn před studeným větrem. Abyste urychlili růst, na jaře a na podzim přihnojte hnojivem pro ovocné stromy. Odstraňte výhonky, které měly plody.
Výška: až do 8 – 10 m
Průměr koruny: až do 8 m

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *