Za (ne)zdravé zuby nesete zodpovědnost vy, nikoliv genetika

Pro muže Pro ženy Zdraví a životní styl

Je až k neuvěření, kolik z nás svaluje stav a vzhled svých zubů na genetiku. Pravdou však je, že jde pouze o výmluvu a zároveň omluvu pro to, jak ne/dbáme o zdraví svých zubů. Stejně jako většinu geneticky podmíněných nemocí, i onemocnění spojená se zuby a ústní dutinou lze výrazně ovlivnit. A to především pečlivou prevencí spojenou se správnou péčí.

Ach ta genetika…

Díky genetice nás může potrápit například paradentóza a zhoršená kvalita zubní skloviny, ne však vznik kazu či zubního povlaku. Stomatologové proto upozorňují, že díky správné technice a pravidelnému čištění můžeme svým zubům pomoci. Podceňováním ústní hygieny totiž dáváme možnost nejen tvorbě zubního kazu, ale také již zmiňované paradentóze – tu způsobují bakterie, které vytvářejí na povrchu zubu mikrobiální plak. Na ten náš organismus reaguje zánětem právě těch tkání, které zajišťují pevnost a ukotvení zubů v dásni.

Lehce se tak může stát, že zanedbáváním svých zubů o některé z nich nadobro přijdeme.

Jak vybírat zubní kartáček

Ačkoli pro mnohé je to maximum vynaloženého úsilí, kartáček na zuby pro dokonalou ústní hygienu nestačí. Stejně důležitá je i vhodně zvolená ústní voda, která na povrchu zubu vytvoří ochranný film, který zuby ochrání před agresivními kyselinami. Zubní kartáček není přítel na celý život, proto se jej nebojte pravidelně obměňovat. Běžný kartáček si zaslouží vyměnit alespoň každé dva měsíce. Při výběru se zaměřte především na kartáčky s měkkými (popřípadě středně tvrdými) vlákny.

Při volbě zubní pasty zapomeňte na její cenu. Vybírejte tu, kterou vám doporučil váš zubní lékař, popřípadě tu, která je určena pro vaše zuby. Na citlivé zuby pomáhá Elmex Sensitive, při paradentóze můžete vyzkoušet Parodontax, bělící účinek má například pasta Signal Whitening.

Jak vybírat zubní kartáček
Jak vybírat zubní kartáček

 

Zubní nit a mezizubní kartáček doplňky pro každodenní péči

Dostanou se do mezizubních prostor, tedy i tam, kam obyčejný zubní kartáček nedosáhne. O vhodném mezizubním kartáčku se však poraďte se svým zubním lékařem či dentálním hygienistou, který určí, jaká velikost je pro vás ta pravá (obecně závisí na velikosti mezizubních prostor).Nepřehánějte to se sladkými jídly a zaplňte svůj jídelníček pestrou stravou

Přečtěte si také:  Funkční móda pro zdravotníky - praktičnost a styl v jednom

Pokud jste pyšnou nastávající maminkou, nezapomeňte navštívit svého stomatologa alespoň 2× během těhotenství – nejlépe ihned po obdržení těhotenského průkazu a poté v období před porodem. Celých 9 měsíců přitom věnujte zvýšenou péči svým zubům, protože díky hormonálním a stravovacím změnám může dojít ke zvýšené kazivosti zubů či zánětům v dutině ústní.
Při čistění zubů nezapomínejte ani na svůj jazyk – během dne se na něm usadí a nahromadí mnoho bakterií, které mohou být příčinou nežádoucího a nepříjemného zápachu z úst.

Rovnátka vyžadují zvýšenou péči u chrup

Jste-li (více či méně) hrdou majitelkou fixních rovnátek, měla byste si zuby čistit po každém jídle. Nebudete-li totiž dodržovat zvýšenou ústní hygienu, může se vám stát, že jakmile vám rovnátka sundají, zůstanou vám na zubech hnědožluté skvrny okolo původně umístěných zámečků. Kolem těch se při nedostatečné hygieně usazuje velké množství zubního plaku, čímž se opět porušuje zubní sklovina, dochází ke zbarvení povrchu zubu a ke zvýšené náchylnosti na tvorbu zubního kazu.

Potýkáte-li se s nedostatkem času, můžete spojit příjemné s užitečným. Ačkoli je to překvapující, k čištění zubů čas od času stačí i suchý kartáček. Pokud se to nestane pravidelností, můžete nějaké to čištění zubů ‘odbýt’ i bez zubní pasty. Ve finále totiž jde především o to, aby se porušil vznikající plak na vašich zubech. K tomu tedy v krajní nouzi stačí i čistění „nasucho“.

Proč si čistit zuby 2× denně?

Odpověď je jednoduchá – zubní plak se na zubech usazuje už během 24 hodin a začíná tak narušovat zubní sklovinu. Odtud je už jen krůček ke vzniku zubního kazu. A nakonec jedna samozřejmost – nezapomínejte alespoň dvakrát za rok poctít svojí návštěvou vašeho stomatologa. Snazší je přece problémům předcházet, než je potom zdlouhavě a nákladně řešit. A to platí nejen pro zubaře, ale i pro vše ostatní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *