7 tipů: Jak vést pracovní pohovor?

Firmy a služby

Často se stává, že úkol vést pracovní pohovory a přijímat nové zaměstnance dostane i někdo, kdo se v personalistice nikdy nepohyboval. Může se jednat o vedoucí pracovníky, manažery, asistentky a podobně, kteří sice dobře rozumí své práci, finančním záležitostem nebo chodu firmy, ale vybrat vhodného kandidáta se pro ně může stát zajímavou výzvou. Jak vést pohovor a vybrat správného člověka do týmu? Prozradíme vám 7 tipů, jak si s tím poradit.

Personalistou pouze na chvíli?

Personalistika se stala druhým nejžádanějším oborem na pracovním trhu. Jedná se o obor, kde jednoduše potřebujete disponovat dobrými komunikačními schopnostmi. Také se vyplatí, pokud chováte pozitivní vztah k práci s lidmi. Při personalistice se jim totiž rozhodně nevyhnete.

Dobrý personalista se účastní pohovorů, vede je, vybírá vhodné kandidáty a následně se o nové zaměstnance stará i po přijetí. Zajišťuje pro ně smlouvy a dokumenty, začleňuje je do týmu a seznamuje s pracovní náplní.

Pokud jste se k této pozici dostali pouze na chvíli nebo poprvé a máte na starosti příští výběrové řízení na určitou pozici, bude se vám hodit alespoň malá příprava. Nemusíte nutně studovat řeč těla, polohy hlasu a další složitosti, avšak pár tipů se vám určitě osvědčí i v praxi.

1.   Ujasněte si, koho skutečně hledáte

Jakožto správný personalista byste měli vědět, koho skutečně hledáte. Jaké by měl vhodný kandidát splňovat předpoklady? Je nutná určitá úroveň vzdělání a praxe? Měl by disponovat určitými vlastnostmi? Klidně si svého ideálního zaměstnance zkuste stručně popsat na papír a ujasnit si tak, koho hledáte. Pokud si své poznámky převedete do jednoduché tabulky nebo dotazníku, můžete si během pohovoru odškrtávat splněné body.

Zároveň se dobře připravte v oblasti informací o daném pracovním místě. Měli byste znát náplň práce, techniky i nástroje práce, jaké úkoly na budoucího zaměstnance čekají a tak dále. Kandidáti se vás mohou na cokoliv ohledně pracovní pozice zeptat a vy byste měli umět vždy dobře odpovědět, aby nevznikly nějaké nejasnosti.

2.   Životopisy a motivační dopisy jste si prostudovali?

Někteří lidé tak trochu podceňují sílu životopisů a motivačních dopisů. Nemají na jejich skutečné prostudování čas nebo mají pocit, že kandidáti ve svých CV stejně lžou. Nedělejte tu samou chybu i vy.

Životopisy a motivační dopisy vám mohou o kandidátech mnoho prozradit již předtím, než se dostaví na schůzku. Můžete si je rozdělit na skupiny dle vhodnosti. Avšak nezapomeňte kohokoliv a kdykoliv přesunout do jiné skupiny, nedávejte na první dojem. Díky těmto vstupním dokumentům získáváte pouze obecnou představu o uchazečích, ta však nemusí odpovídat realitě.

Přečtěte si také:  Máte les? Vydělejte na jeho prodeji nebo pronájmu

3.   Začněte icebreakerem

Zdá se, že jste připraveni. Životopis leží na stole, dotazník také, jste vhodně oblečeni a připraveni na otázky. Chovejte se neutrálně a klidně, zbytečně nestresujte druhou stranu. Nejedná se o žádného nepřítele, naopak by se z něj mohl vyklubat váš budoucí kolega nebo kolegyně.

Jakmile kandidát vstoupí a usadí se, začněte nějakým nenuceným icebreakrem, který prolomí ticho a uvolní atmosféru. Postačí otázka zda neměl uchazeč problém najít firmu nebo jaká byla cesta.

4.   Nedávejte na první dojem

Rozhodně nehodnoťte kandidáty dle prvního dojmu, který může klamat. Raději si nechte vše projít hlavou a zvážit všechna pro a proti až po absolvování celého pohovoru. Nervozita může sehrát velkou roli, ale postupem času se většinou atmosféra uklidní a většina uchazečů plně projeví svůj potenciál až po pár minutách hovoru. Příliš brzkým odsouzením byste mohli přijít o vhodné členy týmu.

5.   Sledujte reakce a neverbální komunikaci

Během pracovního pohovoru se zaměřte na reakce a odpovědi kandidáta. Z neverbální komunikace můžete snadno odhalit případné lhaní nebo přikrášlování pravdy. Koneckonců odpovědi si můžete ověřit pomocí referenčních kontaktů.

6.   Ptejte se na správné otázky

Pokládejte jasné otázky a nebojte se je v případě nezodpovězení opakovat. Kandidáti by vám měli jasně odpovídat na to, co se ptáte a neodcházet schválně od tématu. Seznam svých dotazů si připravte dopředu a sepište si jej, abyste na něco důležitého nezapomněli.

Ptejte se na to, co vás opravdu zajímá a má to vliv na výkon práce. Zakázané jsou diskriminační otázky na věk, rodinu, děti (budoucí i stávající) a rodinný stav. Mezi vhodné dotazy naopak patří:

  • Jaké jsou vaše silné stránky? Myslíte si, že je využíváte i v práci?
  • Vedl/a jste někdy tým lidí nebo nějakou skupinu? Jak tuto zkušenost hodnotíte ze svého pohledu?
  • Jakou pracovní zkušenost považujete za nejvíce užitečnou a proč?

7.   Neslibujte nemožné a dodržujte své závazky

Budoucí zaměstnanci mají stejné právo vědět o firmě pravdivé informace jako máte vy právo vědět o nich. Proto se neuchylujte ke slibování nemožného, lhaní a přikreslování reality. Své závazky a sliby také nezapomeňte dodržet ve stanovený čas. Mezi tyto závazky patří potvrzení příští schůzky, platové ohodnocení nebo benefity.

Pozice personalisty vás začala bavit a chtěli byste se v ní zdokonalit? Můžete absolvovat rekvalifikační kurz personalistiky, který vás během několika týdnů naučí vše potřebné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *