Obsah článku
Stavbě rodinného domu vždy předchází dlouhé přípravné období, ve kterém musí investor zvážit svoji vizi celého projektu. V této fázi se rozhoduje o tom kde se bude stavět, jak vysoký bude rozpočet a také jak by měla konečná stavba vypadat. V posledním případě je rozhodujícím faktorem celkového vzhledu volba konstrukce střechy, která je posouzení úrovně estetiky domu nejpodstatnější.
Samozřejmě existuje spousta lidí, kteří mají všechny tyto otázky, nebo alespoň některé z nich, dopředu vyřešené. Zejména pokud máme již předem vytipovaný pozemek, na kterém se podle územního plánu smí stavět pouze šikmé střechy (dost častý případ), nezbývá než se podvolit a projekt touto požadavku podřídit.
Jakou střechu si vybrat?
Jiná situace je však v případech, kdy stavíme na místě, kde územní plán žádné nároky na typ střechy neklade a z hlediska celkového souznění rodinného domu s okolní zástavbou je možné zvolit oba druhy střechy – plochou nebo šikmou. Za takových podmínek se budeme rozhodovat podle vlastních preferencí a nároků. V následujících odstavcích se dozvíte více o kladech a záporech těchto typů střech.
V dřívějších dobách byla šikmá střecha jedinou dostatečnou obranou proti mírným, dlouhotrvajícím dešťovým srážkám. Zkrátka neexistovaly technologie, které by dokázaly zaručit stejnou kvalitu hydroizolace na ploché střeše. Dnes už je situace jiná. Nové materiály a postupy dovolují plochou střechu zaizolovat takovým způsobem, že se její životnost bude rovnat střeše šikmé. Navíc pro plochou střechu stále platí výhoda nižší pořizovací ceny.
Šikmé střechy a její specifika
Hlavní důvody proč se šikmé střechy využívá ve většině případů novostaveb jsou konzervativnost majitelů (spolu se špatnou pověstí rovné střechy získané zkušenostmi s výstavbou za minulého režimu) a možnost vybudování dalšího obytného prostoru pod střechou při zachování nižší optické výšky.
Problém ale nastává při tepelné izolaci šikmé střechy. Pokud má být prostor pod střechou obyvatelný, je nutné prostory mezi jednotlivými prvky střešní konstrukce (krovy) důsledně vyplnit izolací. To je ovšem problematické zejména v oblasti střešních oken a vikýřů, kde často vznikají tepelné mosty.
Dalším problémem může být také horší prostupnost vodních par a následná kondenzace vody mezi jednotlivými vrstvami střechy. Toto lze eliminovat pouze opravdu kvalitní realizací celé konstrukce, která v mnoha případech „pokulhává“.
Ploché střechy lákají nižší cenou
Výhody ploché střechy jsou snadnější realizace a také nižší pořizovací cena. Díky absenci jakýchkoliv průchodů přes plochou střechu nedochází k únikům tepla a proto jsou ploché střechy využívány ke stavbě domů v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu.
Nejdůležitější na rodinném domě je, aby se v něm jeho obyvatelé cítili dobře. Proto bude asi nejdůležitějším argumentem pro výběr ploché nebo šikmé střechy osobní vkus každého majitele. Pokud však záleží hlavně na užitné hodnotě, je vždy lepší nechat si poradit od odborníka, který navrhne nejlepší řešení podle zadaných parametrů. Výběr samotné stavební firmy je pak samostatnou kapitolou a určitě se vyplatí důkladně porovnat více nabídek a potencionální partnery prověřit.