Obsah článku
Havarijní pojistka se vám bude hodit pro krytí škody v případě, že jste si automobilovou nehodu zavinili sami nebo viník není znám. Způsobů, jak získat nejlevnější havarijní pojištění, je celá řada. Dobrá zpráva je, že srovnání konkurenčních nabídek už můžete provést z pohodlí domova pomocí internetových srovnávačů nabídek, a to rychle, efektivně a doslova na pár kliknutí.
I havarijní pojištění si můžete sjednat z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Veškeré dokumenty dostanete ihned e-mailem. Smlouvu nemusíte podepisovat, akceptujete ji tím, že ji zaplatíte. Tato forma se jmenuje uzavření smlouvy na dálku a upravuje ji občanský zákoník. Je to zcela bezpečné, protože pokud vám smlouva nevyhovuje, nemusíte nic vypovídat ani nikam volat. Smlouva totiž vzniká zaplacením, a pokud ji nezaplatíte, žádná smlouva ani nevznikne.
Co pokrývá havarijní pojištění
Nejdražší riziko, které si můžete pojistit, je havárie. Pokud jste dobrý řidič a věříte, že vlastní vinou žádnou nehodu nezpůsobíte, můžete si pojistku výrazně zlevnit tím, že z pojištění vyloučíte riziko havárie. Tohle si ale dobře promyslete, život je plný překvapivých událostí. Samostatné pojištění proti krádeži pak můžete dostat za méně než pětistovku za rok. Je-li pro vás auto důležité, protože s ním třeba dojíždíte do práce, určitě se to vyplatí.
Havarijní pojištění je každopádně levnější, než si myslíte. Cena pro variantu „all risk“, která kryje všechna rizika, se vejde do dvou tisíc korun. Samozřejmě je toto modelová cena pro dobrého řidiče s novým vozem, který bydlí mimo město, pojistit si ale můžete i starší vůz. Při vypočítávání ceny havarijního pojištění záleží na mnoha faktorech. Nejdůležitější je, jakou spoluúčast zvolíte a jaká rizika si pojistíte. Spoluúčast je částka, kterou při pojistné události platíte ze svého. Platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena.
Kdy vám pojišťovna nezaplatí škodu z havarijního pojištění?
Z pojištění je vždy vyloučena škoda způsobená pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky. Řídíte-li pod vlivem alkoholu, budete mít nejen problémy s policií, ale v případě havárie i s pojišťovnou. Pakliže se prokáže užití návykové látky před jízdou, i přes platné havarijní pojištění vám pojišťovna odmítne vyplatit škody.
Pokud havarujete v zimě na letních pneumatikách, může vám pojišťovna krátit pojistné plnění a vyplatit vám méně, než byla skutečná škoda. V extrémním případě, jedete-li například se sjetými letními pneumatikami do zasněžených hor, nemusíte dostat nic. Je také nutné, aby mělo vaše vozidlo platnou státní technickou kontrolu. V případě, že ji máte prošlou a havarujete, může se opět stát, že vám nebude vyplacena celá škoda. Je proto velmi důležité si datum pravidelné STK hlídat. Obecně platí, že vozidlo musí být ve způsobilém technickém stavu. Pozor je třeba si dát zejména na brzdový systém, který musí být pravidelně udržován. Havárie se sjetými brzdovými destičkami vás může přijít na hodně peněz.