Obsah článku
Když se řekne jantar, jako první se mi vybaví Jantarová komnata a Jantarová stezka. Jantarová komnata byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v Berlínském zámku. V roce 1716 ji tehdejší pruský král Fridrich Vilém daroval ruskému caru Petrovi Velikému. Tam po dvě století zdobila jednu z místností v Kateřinském paláci až do roku 1942, kdy byly vystavena v zámku v Královci a od konce druhé světové války je ztracená.
Jantarová stezka je prastaré označení obchodní cesty, která spojovala sever Evropy se Středozemním mořem. Tato cesta byla pojmenovaná podle nejdůležitějšího zboží, které se po ní převáželo – jantaru. Vozil se tudy již dlouho před naším letopočtem.
Tajemné kouzlo jantaru
Co je vlastně jantar? I když má jantar cenu drahokamu, ve skutečnosti je jantar organická zkamenělá pryskyřice třetihorních jehličnatých stromů. Rozhodně to není žádný drahokam, ba ani polodrahokam. Přesto je pro své vlastnosti jantar ceněný jako zlato. Stáří jantaru se obvykle odhaduje na cca 50 miliónů let, ale je znám i 320 milionů let starý jantar. Jantar je charakteristický pro svou zlatavě žlutou průhlednou barvu, pro svou tvrdost, ale i křehkost. Vznikal ukládáním v nepravidelných vrstvách písků a břidlic.
Jantar nemusí mít pouze zlatavě žlutou barvu, znám je i oranžový, mechový, hnědý, černý, červený i modrý fluoreskující jantar. Vůbec tím nejdražším jantarem je červený jantar pocházející z mexického Chiapaso. Černý jantar naleznete v Rumunsku a modrý zase na Sicílii. I u nás naleznete neprůhlednou odrůdu jantaru, tzv. valchovit, který vznikl v křídě a nejvíce se nalézá v okolí Velkých Opatovic, Boršova a Valchova (proto ten název). Vůbec nejstarší zpracování jantaru pochází z doby více než před 30 000 lety. Od té doby se jantar využívá k mnoha účelům, nejvíce však ve stavebnictví, šperkařství, tvorbě soch a k alternativní léčbě.
Jantar se přidává i do parfémů
Mezi nejstarší a největší naleziště jantaru patří oblast okolo Baltského moře (hlavně jižní pobřeží). Právě odtud se do celého světa vozil jantar v podobě malých valounků, ale také i ve velikosti lidské hlavy (o váze 10 kg). V současné době se 90% světových zásob jantaru nachází v Rusku, dále pak v Rumunsku, na Sicílii, ve Velké Británii, na Barmě, ve Střední Americe a v Mexiku.
Zajímavosti o jantaru
Jantar je zajímavý tím, že podobně jako ve vápenci zůstali otisky tehdejších živočichů, i v jantaru můžete nalézt mnoho zkamenělých živočichů a rostlin. V jantaru tak můžete shlédnout kapku vody, prach, květy, orchidej, houby, mouchy, lišejníky, mravence, komáry, včely, motýly, ještěrky, štíry, termity, žáby, vážky, komáry i pavouky. Mimo jiné tu zůstala i jejich DNA.
Zdravotní vlastnosti jantaru
České pojmenování jantaru pochází z řeckého slova ianus, což znamená Bůh počátku. Jantar všeobecně zbavuje tělo negativní energie a je proto vhodný užívat při každém onemocnění. Značně posiluje psychiku a pomáhá v boji se sebevražednými sklony a depresí. Jantar utišuje bolest hlavy, zubů a zastavuje i krvácení z nosu. Podporuje léčbu onemocnění dýchacích cest, astmatu, bronchitidy, poruchy žaludku a střev, močové cesty, čistí játra, vyrovnává činnost hormonálních žláz a ledvinové kameny. Pomáhá snižovat horečku, léčí nemocný žlučník, bolavé uši, zmenšuje oční problémy, revma, odstraňuje také závratě a pomáhá při léčbě ohluchnutí a padání vlasů.
Další vlastnosti jantaru
Tento kámen dokáže čistí tělo, podporuje sílu mysli a ducha, životní prostředí, tahá z těla nemoc, obnovuje činnost nervového systému a vyvažuje funkci mozku, absorbuje bolest, snižuje stres, stimuluje intelekt, zvyšuje sebedůvěru, podporuje kreativní myšlení, podporuje rozhodování, spontánnost, moudrost a trpělivost. Dodává pozitivní teplo, sluneční sílu a tím posiluje život a radost z něj. S jantarem budete mít šťastnou ruku, podporuje štěstí při podnikání, úspěch, romantickou lásku a upevňuje dobrou náladu.
Jantar vám přináší spřízněnou duši, pomáhá přijímat, pomáhá při soudních záležitostech. Jantar je kamenem lva a vodnáře. Jantarové šperky se vždy nosily jako talismany i se vkládaly do rakví jako pohřební šperky.