Obsah článku
Dřevo lidé ve svých obydlích používali odedávna. Svůj význam neztratilo ani dnes, kdy máme na výběr řadu nových moderních materiálů. Dřevo se drží na žebříčku obliby především pro svoje užitné vlastnosti, mezi které patří snadná opracovatelnost, tvrdost a pružnost, ale i prostá krása dřeva, kterou moderní materiály nemohou nahradit.
Nepostradatelný dřevěný masiv
Dřevěný masiv je především nenahraditelným materiálem pro výrobu nábytku. Moderní technologie zpracování a vhodná povrchová úprava dodávají nábytku vyrobenému z dřevěného masivu mimořádnou odolnost. Takový nábytek je také snadno udržovatelný a vhodný i pro alergiky, zároveň je i nadčasový.
Vše ze dřeva
Za nábytek vyrobený z dřevěného masivu je považován takový nábytek, který má všechny své části kromě zadní stěny a zásuvkových den vyrobeny ze dřeva. Nábytek dýhovaný je naopak vyroben z dřevěných materiálů, například překližek, voštinových desek a podobně, a je pouze polepen tenkou vrstvou dýhy z pravého dřeva.
Nábytek může být vyroben z měkkého nebo tvrdého dřeva. Dřevo listnatých stromů, ke kterým patří buk, dub, javor, bříza nebo cizokrajný teak, je tvrdé, vyznačuje se vysokou pevností a jemnou kresbou linek. Měkké dřevo mají jehličnaté stromy, jako je smrk, borovice, cedr nebo tis. Jejich dřevo má nápadnější kresbu a snadněji se opracovává. Bývá také o mnoho levnější.
V ložnici je doma
Dřevo je jako doma především v ložnici. Vděčí za to svým uklidňujícím účinkům a daru zútulnit prostor. Tyto důvody mu otevírají dveře i do dětských pokojů. Dřevo nachází svoje místo samozřejmě i v obývacím pokoji, který je zpravidla zařízen dražším a reprezentativnějším nábytkem. Tady se dobře uplatňuje především v různých kombinacích se sklem nebo kovem. Dřevo se dobře uplatňuje i v kuchyni. Nevyrábějí se z něj jen kuchyňské linky, jídelní stoly a židle, ale i pracovní desky. Nábytek v kuchyni by však měl být vyroben z dřeva tvrdého a vodě odolného, se správnou povrchovou úpravou.
Exotika do koupelny
V poslední době dřevo proniká i do koupelen a záchodů. Nevyrábí se však z běžně dostupných dřevin, které nedokáží dlouhodobě odolávat vlhku. Tomu naopak dobře odolávají dřeviny tropické, z nichž se vyrábí nejen koupelnový nábytek, ale i vany a umyvadla. Dřevo se časem mění. Tmavne a získává patinu. Reaguje také na změny teplot a vlhkost vzduchu. Po čase se na něm vytvářejí drobné prasklinky. To vše však není na závadu a ke dřevu patří.
Jak ošetřujeme dřevěný nábytek
Aby byl dřevěný nábytek stále krásný, je třeba o něj pečovat. Ošetřit jej můžete nejlépe různými speciálními oleji a vosky, které zachovávají jeho přírodní charakter, vsakují se do dřeva a zdůrazňují jeho kresbu. K očištění můžete použít lehce navlhčený hadřík namočený v mýdlové vodě. Pak je třeba povrch nábytku vytřít do sucha. Vodu na nábytek přímo nikdy nelijte. Zničili byste jej!