Forest Snow Winter Nature Outdoors  - yana_vakulina_89 / Pixabay

Máte les? Vydělejte na jeho prodeji nebo pronájmu

Firmy a služby

Zdědili jste les? Po první vlně radosti z nově nabytého majetku přichází otázka: a co s ním? S nemovitostmi a pozemky jsou starosti. Někdy více a jindy méně radostné. Do svého lesa si sice můžete sem tam zajít pro dřevo, ale bez lesní techniky z něho budete mít jen málo užitku. Na lesu můžete vydělat jinak: prodat ho nebo ho pronajmout. Jak na to?

Lesy se podobně jako pole, louky nebo rybníky vykupují. Zatímco pro vás, který nevlastníte potřebnou techniku, může být správa lesa prodělečná, pro jiné firmy představuje zajímavou investici a dokážou vám za výkup lesa nabídnout zajímavou cenu. Peníze můžete investovat do oblasti, která je pro vás smysluplná: opravit nemovitost, rozjet vlastní podnikání nebo po dlouhé době odjet na zaslouženou dovolenou.

Kdo a za kolik vykoupí váš les?

Lesy jsou vykupované jako celek, tedy včetně lesních pozemků. Někdy můžete společnostem vykupujícím les prodat pouze dřevní hmotu. Ke společnostem, které se zabývají výkupem lesů na českém trhu, patří například společnost HBR Wood. Firma zajišťuje také kácení stromů, prořezávání stromů, prodej palivového dřeva nebo zalesňování vykácených pozemků a další služby spojené s lesním hospodářstvím.

Při výkupu lesů se opírá o služby renomovaných advokátních kanceláří a platbu za les dostává prodávající přímo „na ruku“ (v hotovosti nebo převodem na účet). Nejdříve tedy dostanete zaplaceno a až poté je řešen vklad prodaných lesních pozemků na katastr. Nejdříve si ale jako vlastník lesa dohodnete s kupcem cenu. Právě společnost HBR Wood platí při výkupu lesa nejvyšší ceny na trhu. Pokud jí předložíte konkurenční nabídku, vždy její cenu navyšuje minimálně o 5 procent. Konkrétní cena za výkup lesa nebo jiných pozemků (louky, rybníky) záleží vždy na dohodě.

Přečtěte si také:  Vodovodní potrubí od specialistů – kde si ho vybrat

Místo prodeje pronájem lesa

Pokud les prodávat nechcete, ale rádi byste ho zhodnotili, můžete ho pronajmout, resp. umožnit těžbu dřeva firmě, která vám zaplatí férovou cenu. HBR Wood se zaměřuje i na těžbu dřeva, a to v ceně od 300 korun za metr krychlový. Finální cena záleží opět na dohodě a dalších podmínkách (například na vzdálenosti, terénu apod.). Další možností je údržba a správa lesa založená na zkušenostech a odborných službách lesního hospodáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *