accountant, accounting, adviser

Přiznání k dani z příjmů: 5 rad a tipů, jak na jeho podání

Firmy a služby

Každý rok je nutné podat přiznání k dani z příjmů. Pro mnoho lidí je to nezbytné zlo a proces, který by nejraději odkládali nebo vůbec nevyřizovali. Nicméně, správné podání přiznání k dani z příjmů vám pomůže vyhnout se zbytečným kontrolám či sankcím. Proto jsme se pro vás rozhodli sepsat hned 5 rad a tipů, jak na jeho podání.

Shromažďujte všechny potřebné dokumenty

Nejdůležitější částí podání přiznání k dani z příjmů je shromáždění všech potřebných dokumentů. To zahrnuje daňovou evidenci, potvrzení o příjmech ze zaměstnání, potvrzení o příjmech z pronájmu a další relevantní dokumenty. Ideální je zavést si evidenci už na úplném začátku vykonávání jakékoliv činnosti bez ohledu na to, zda podnikáte, nebo jste zaměstnanec.

Zkontrolujte, zda máte nárok na slevy

Je důležité zkontrolovat, zda máte nárok na nějaké daňové slevy nebo úlevy. Tyto slevy mohou snížit vaši daňovou povinnost i o tisíce korun. Některé z nejčastějších slev zahrnují slevy na poplatníka, děti, penzijní připojištění či hypotéku. Jejich složení se však může v průběhu času měnit, a proto není od věci obrátit se na někoho zkušenějšího.

Podejte daňové přiznání online

Podání přiznání k dani z příjmů může být velmi jednoduché, a to především v případě, že se jej rozhodnete podat online. V ČR je možné využít celý portál MojeDaně, s jejichž pomocí vyplníte přiznání k dani z příjmů během pár minut. Odevzdat ho však lze i prostřednictvím daňové schránky.

Přečtěte si také:  Kvalitní hutní materiál a nářadí pro průmysl je klíčový. Na co byste se měli zaměřit?

Dejte si pozor na lhůty

Je důležité mít na paměti, že existují lhůty pro podání přiznání k dani z příjmu. Pokud podáte přiznání k dani z příjmů po uplynutí termínu, počítejte s tím, že se pokutě nevyhnete. Jestliže podáváte přiznání k dani z příjmů elektronicky, máte na to čas až do 2. května. Naopak u papírových přiznání je nutné vše dodat do 1. dubna.

Požádejte o pomoc u daňového poradce

Pokud máte problémy s podáním přiznání k dani z příjmů, není od věci obrátit se na zkušeného daňového poradce. Ten vám může doporučit i daňový software, s nímž budete veškerou svoji činnost zaznamenávat – nabídku softwarů si můžete prohlédnout například zde https://www.kastnersw.cz/. S ním budete mít přehled nad veškerými podklady potřebnými pro daňové přiznaní, díky čemuž pro vás bude jeho podání mnohem snadnější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *