Closed Door Man Dead End Concept  - Tumisu / Pixabay

Nejsou dveře jako dveře

Bydlení a domácnost

Dveře tvoří pomyslnou bránu do našich domovů. Denně nás chrání před chladným počasím venku, nedočkavými domácími mazlíčky či otravnými sousedy. Dveře mohou být vkusným elementem vašeho domova nebo naopak naprosto zkazit „image“ vašeho jinak krásného domu.

Správná volba dveří závisí na mnoha faktorech, jako například: estetika a vzhled, použitý materiál, funkčnost, bezpečnost, hodnota tepelného prostupu a další možnosti technického vybavení dveří.

Základní typy dveří

Dřevěné dveře

Dřevěné dveře působí esteticky velmi dobře, záleží ovšem na vhodné volbě jejich barvy. Barva by měla korespondovat se stylem celého domu a nijak nevyčnívat, jinak se ze dveří stává kýč. Dřevo jako takové, je velmi odolný materiál, což se později odrazí i v platbě za dveře. Cena se může pohybovat od dvou do několika tisíc korun, záleží na volbě druhu dřeva a na příslušenství dveří, jako ku příkladu bezpečností systém apod. Dveře je možno koupit celistvé, ale i se skleněnou výplní, která vám prosluní vaši předsíň či pokoj. Dřevěné dveře, díky vysoké tepelné izolaci, nepropustí žádný chlad a zajistí teplo vašeho domu.

Plastové dveře

Estetika plastových dveří dnes leží zejména ve vašich rukou. Prodejci nabízí celou škálu plastových dveří, ze kterých si zcela jistě vyberete. Samozřejmě tyto dveře nepůsobí tak esteticky „příjemně“ jako zmiňované dřevěné dveře, ale při dobrém výběru se vaše nové dveře mohou stát ozdobou domu. Cenové rozmezí se opět může lišit podle vybavení a vzhledu dveří, ale nejnižší cenová hranice se pohybuje kolem pěti tisíc korun. Tepelná izolace dveří je na nejvyšší úrovni, proto se nemusíte bát průvanu kolem vaší kliky.

Příslušenství dveří

Kování

Často se říká, že kování dělá dveře. Toto rčení naprosto platí, a proto by jste se neměli bát investovat do kvalitního kování, alespoň se třemi zavírajícími body, které vám zajistí bezpečnost a také těsnost vašich dveří.

Přečtěte si také:  Posviťte si na kuchyni

Klika

V dnešní době je velký výběr klik, a proto máte na výběr mezi pestrou škálou barev a stylů. Základními materiály provedení klik jsou hliník, mosaz, nerez, případně kliky plastové. Pro zvláště „choulostivé“ dveře (jako například venkovní dveře) lze vyžádat speciální kliky s odolností proti rozlomení vložky.

Zámek

Zámek je nejpodstatnějším příslušenstvím z pohledu bezpečnosti, a proto se nebojte sáhnout hlouběji do peněženky a připlatit za zámek s ochranou proti odvrtání. Nejen, že vám tento zámek může zachránit váš majetek, ale v krizových případech i váš život.

Skla a výplně

Prosklené dveře vám mohou proslunit váš byt nebo naopak znepříjemnit noc, když se váš partner bude dlouho do noci dívat na televizi. Výběr skla a výplně do vašich dveří záleží pouze jen na vašem vkusu a úsudku. Hlavními faktory by pro vás měly být tepelně- izolační a hlukově- izolační vlastnosti. Například dvojsklo může zabránit únikům tepla a dostatečně izolovat od hluku okolního prostředí.

Vaše dveře, váš domov

Ať se již rozhodnete pro jakékoliv dveře, dbejte na to, aby se vám dveře líbily a splňovaly účel, pro který jste je koupili. Spektrum výběru je rozsáhlé, proto určitě najdete dveře, které splní vaše požadavky a stanou se ozdobou vašeho domu.

Doors Entrance Choices Red Danger - torstensimon / Pixabay
Nejsou dveře jako dveře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *