Hazelnut Leaf Botany Nature Branch  - GoranH / Pixabay

Nenáročné dřeviny v zahradě, I. část – běžné dřeviny

Zahrada a venkov

Bez stromů si zahradu neumíme představit. Kromě toho, že jsou užitečné, mají i významnou estetickou funkci – stačí se podívat na zahradu na jaře, kdy stromy kvetou, nebo na podzim, kdy je zdobí různobarevné listí. Tyhle jsou navíc nenáročné na podmínky a v naprosté většině případů rychle rostou – co víc si přát?

Líska obecná

Je rozšířená po celé Evropě. Tento druh má i chutné plody, což není pravidlem u všech odrůd lísky. Kvete v únoru, kdy se spolu s listy objevují jehnědy. Sází se buď jako solitér nebo jako součást živého plotu. Na půdu je tento strom velmi nenáročný. Vyžaduje vlhčí půdu a světlo nebo polostín. Doporučuje se prořezávání, může být i důkladnější.
Výška: od 3 do 4 m
Průměr koruny: od 3 do 4 m

Magnólie velkokvětá

Roste pomalu, zhruba 5 metrů za 20 let, ale stojí zato si počkat. Její krémově bílé květy provoní celou zahradu. Je velmi citlivá na sníh a vítr. Preferuje mírně zastíněná místa a úrodnou a hlubokou půdu. Řez je nezbytný, aby si strom zachoval svůj tvar. Magnolii tvarujte po skončení mrazů. Je třeba počítat s tím, že po prořezání bude mít méně květů.
Výška: od 15 do 20 m
Průměr koruny: od 7 do 10 m
Následující rok po zasazení pozor na slimáky!

Javor japonský

Svými červeně, oranžově a purpurově zbarvenými listy přináší na podzim do zahrady barevnost. Tomuto malému opadavému stromu se líbí v polostínu, ve vlhké, kyselé, ale dobře propustné půdě. Řez je důležitý, abychom zbavili kmen spodních větví a dali stromu požadovaný tvar.
Výška: od 1,50 do 5 m
Průměr koruny: od 1,50 do 3 m

Přečtěte si také:  Netradiční dřeviny našich zahrad - Moruše

Bříza bělokorá a její odrůda bříza převislá

Bříza je nenáročný strom, který se spokojí i s chudší, ale propustnou půdou. Její dekorativnost spočívá v bíle zbarveném kmeni a zlatavě žlutých listech na podzim. Má-li dostatek slunce, roste i na písčitých půdách. Vzhledem k rychlému růstu a povrchovému zakořenění se doporučuje řez.
Výška: od 8 do 20 m
Průměr koruny: od 5 do 12 m

Štědřenec odvislý

Na jaře překvapí žlutými hroznovitými květy. Také listy se na podzim zbarvují do žluta. Jeho lusky jsou jedovaté, proto je nezbytné chránit si ruce při ořezávání, které se provádí po odkvětu. Vyhovují mu všechny typy půdy, dokonce i kamenité a vápenité. Stejně nenáročný je i pokud jde o místo -může být slunné nebo zastíněné. Jeho dřevo se používá k výrobě luků. Lze ho zasadit jako solitér, ve skupině nebo jako součást živého plotu.
Výška: od 3 do 8 m
Průměr koruny: od 2 do 5 m
Pozor, plody jsou jedovaté. Upřednostněte proto odrůdu štědřenec Watererův Vossii, která jemně voní a nemá plody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *