Doodle Kitchen Utensils  - Cindynhiart / Pixabay

Zero waste: Jak můžete ušetřit a zároveň pomoci naší planetě?

Bydlení a domácnost

Životní prostředí a jeho ochrana je čím dál tím diskutovanějším tématem, se kterým si lámou hlavu tisíce domácností. Právě ty jsou jedněmi z největších producentů odpadů, jejichž podíl je však možné se správným přístupem alespoň trochu snížit. Co se skrývá za pojmem zero waste a jak díky němu lze přispět k ochraně životního prostředí?

Změňte své návyky při nakupování

Bez přehánění jedním z největších globálních problémů v oblasti ekologie je plýtvání s potravinami. To často začíná již u producentů a prodejců, kteří se snaží dostát tak vysokým estetickým standardům, že už na začátku vytřídí část potravin z celého procesu.

Většinou se přitom jedná jen o menší nedostatky, jako je špatný tvar či barva. Pokřivené okurky nebo málo červená rajčata tak hned letí do koše. I přesto se některé takové sezónní potraviny na pulty našich obchodů dostanou, a právě zde můžete přispět ke změně. Zelenina s menšími nedostatky chutná úplně stejně jako ta bez jakéhokoli defektu.

Nemá tedy smysl se jí jakkoli vyhýbat – naopak si ji lze koupit, uvařit z ní výtečný oběd, a ještě ušetříte životní prostředí. Pokud takto budete postupovat déle, můžete si poblahopřát a vyhlásit svoji domácnost za zero waste. Tento pojem označuje přístup, kdy jsou veškeré potraviny zpracovávány bez zbytku. To platí například i u trvanlivých potravin, které nemusí být zákonitě zkažené a stále je možné je zpracovat.

Přečtěte si také:  Efektivní klimatizace a tepelná čerpadla - cesta k pohodlí a udržitelnosti

Zkuste nové postupy přípravy pokrmů

Jednou z možností, jak můžete vaši domácnost proměnit v zero waste, je aplikování nových postupů přípravy pokrmů. U zbytků se vyplatí například využívat tyčový mixér, s jehož pomocí můžete z kousků zeleniny či ovoce připravit lahodná smoothie. Jednoduše tak lze zpracovat i potraviny, které byste normálně vyhodili do koše. Mixér však lze použít i k přípravě kaše, salátu nebo pesta. Fantazii se meze nekladou, stačí jen chtít a vše půjde samo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *