sports, canoe, woman

Základy bezpečnosti při plavbě kajakem

Zábava a volný čas

Sjíždění řeky na kajaku je oblíbený vodní sport, který zprostředkovává vzrušení, dobrodružství a úžasný způsob, jak objevovat přírodní krásy z její paluby. Ale pozor, i když je to zábavná aktivita, které se můžou účastnit i děti, je nesmírně důležité dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby byla bezpečná. Především pokud vezete na palubě lodi děti.

Vyberte správný typ kajaku

Než se vydáte na vodu, musíte si vybrat typ kajaku, který odpovídá vašim dovednostem a typu vody, po které budete plavit. Existují různé typy kajaků vhodné pro klidná jezera, řeky s mírným proudem až po rychlé řeky nebo dokonce mořské plavby. Místní půjčovny, jako je půjčovna lodí Tábor, vám poradí, který kajak je pro vaši plánovanou trasu nejvhodnější. Jestliže plánuje pořízení vlastního, raději se poraďte se zkušenějším vodákem nebo se zkušenými prodejci na specializovaných prodejnách, kteří by vám měli umět poradit.

Naučte se základní techniky

Před tím, než sami nastoupíte do kajaku, seznamte se se základními technikami a způsoby, jak dobře a rychle manévrovat a jak se chovat v případě nehody na vodě či jiných neočekávaných situací. Základní techniky, jako je pádlování vpřed, zpět a zatáčení, jsou nezbytné pro řízení kajaku za všech okolností. Zkušení instruktoři vám poskytnou užitečné rady a trénink, se kterým se nebudete muset bát na vodu ani samotní.

Noste vždy záchrannou vestu

Bezpečnostní vybavení je neoddělitelnou součástí každé plavby. Především záchranná vesta by měla být vždy součástí vaší výbavy. Nepodceňujte sílu vody a neočekávané situace. Skutečně nikdy nevíte, co se může stát, a i banální nehoda může mít na vodě fatální následky. V takovém případě může záchranná vesta doslova zachránit váš život, i když se považujete za zkušeného kajakáře. Než se vydáte na vodu, ujistěte se, že vám vaše vesta správně sedí a je dobře zapnutá.

Přečtěte si také:  Pořiďte si jízdní kolo na novou sezónu: 5 parametrů, podle kterých ho vybírat

Plavte v bezpečných vodních podmínkách

Vždy předem zkontrolujte stav vody. Výška hladiny a průtok dokáže změnit i poklidnou říčku na divokou řeku. Vyhněte se plavbě v extrémních podmínkách, jako je silný vítr nebo bouřka. Místí půjčovny, jako půjčovna lodí Tábor, obvykle poskytují aktuální informace o stavu řeky a podmínkách, které vás můžou na vodě čekat.

Vždy někomu řekněte o vašem plánu

Předtím, než vyrazíte na vodu, dejte vědět rodině nebo přátelům, kde budete a kdy se plánujete vrátit. Mějte plán, kterého se budete držet, a řekněte o něm ostatním. Kdy vyrážíte, kudy poplujete, kde se plánujete zastavit, přespat a kdy dorazíte. Při delších plavbách je průběžně informujte, kde se zrovna nacházíte a co vás čeká. V případě, že byste se dostali do problémů, vám to může zachránit život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *