Decor Decoration Armchair Sit  - ArtTower / Pixabay

Netradiční úchytky do vaši domácnosti

Bydlení a domácnost Obchody a eshopy

Nedílnou součástí všelijakých dvířek a šuplíčků jsou nábytkové úchytky. Ty musí být schopny nejenom plnit svoji funkci, ale musí zároveň i ladit s nábytkem a působit esteticky.

Vládne magická trojka

Na trhu se setkáte s úchytkami třech typů. Prvním typem jsou knobky, které se zpravidla uchopují do dvou prstů. Mohou být vyrobeny z plastu, kovu, porcelánu, ze dřeva, ale i z kamene a dalších materiálů. Někdy je naopak tvoří kombinace různých materiálů a ornamentů. Dávají se nejčastěji na rustikální nábytek a nábytek, u kterého by velká úchytka nepůsobila estetickým dojmem.

Oblíbené obloučky

Druhým typem nábytkových úchytek jsou obloučky, které pro svoji praktičnost patří k nejoblíbenějším. Zpravidla bývají vyrobeny z kovu a mohou mít lesklé nebo i matné provedení. Rozteč úchytky obloučkové úchytky by měla mít optimálně 128 mm. Bývají ale i rozteče daleko větší, dokonce až 160 mm, nebo naopak menší, měřící pouhých 96 mm. V takovém případě je však důležité si předem vyzkoušet mezeru na prostrčení prstů. Obloučkové úchytky zdobí především nábytek středního proudu.

Moderní tyčky

Toužíte-li po něčem extravagantnějším a snese-li to váš nábytek, pořiďte si úchytky zvané tyčky. Mají tvar válečku nebo hranolu a zpravidla dosahují větších délek, než předchozí typy, v případě velkých výsuvných kontejnerů se vyrábějí i typy v délkách od 15 až do 120 cm. Své uplatnění tyčkové úchytky naleznou především v moderní kuchyni.

Přečtěte si také:  Přechodové a nájezdové lišty - nezbytné komponenty pro dokonalé podlahové řešení

Zadlabaná ve dvířkách

V poslední době se však stále častěji setkáváme i s úchytkami netradičními. Neobvyklé a neotřelé řešení představují například úchytky zadlabávané ve dvířkách, jindy úchytku tvoří pouze štěrbina. Takové úchytky se hodí především do moderních kuchyní. Jsou však i takové typy otevírání, které úchytky vůbec nepotřebují a fungují pouhým stlačením dvířek.

Abyste prostrčili prsty

Než se úchytky rozhodnete koupit, musíte si je pořádně vyzkoušet. Velikost byste neměli volit jen podle estetických kritérií, ale také podle toho, jak bude vyhovovat vaší ruce a také prstům. Mohlo by se vám totiž snadno stát, že menšími obloučkovými typy vůbec neprotáhnete prsty.

Na skříni záleží

Důležitým kritériem při výběru je také to, jaký typ skříně budete pomocí úchytek chtít otevírat. Výsuvné kontejnery budou potřebovat větší úchytku, malá skříňková dvířka otevřete snadno drobnou a malou úchytkou. Na velké plochy se často musí umístit úchytek i více než jedna, často i různých rozměrů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *