Sofa Chair Furniture Living Room  - whawha0301 / Pixabay

Uvolněte se, prosím – aneb, pohodlné sedací soupravy

Bydlení a domácnost

Sedací soupravy jsou nepostradatelnou součástí každého obývacího pokoje. Je proto důležité dbát na jejich správný výběr. Sedací soupravy bývají potaženy látkou nebo kůží, případně koženkou. Každý z těchto materiálů má řadu výhod i nevýhod. Pojďme si o některých z nich něco povědět.

Látkové sedací soupravy

Nejčastěji se v našich domácnostech můžete setkat se sedacími soupravami s látkovými potahy. Takové sedací soupravy jsou zpravidla levnější. Pořídit si je tak může bez problémů skoro každý. Levnější nábytek můžete také častěji měnit a přizpůsobovat se tak módním trendům, které právě vládnou.

Sají pot a hřejí

Látkové sedací soupravy však mají i mnohé jiné výhody. Sají pot, v zimních měsících hřejí. Jsou také příjemnější na dotek, než soupravy kožené. Právě tato vlastnost je pro mnohé kupující klíčovou. Studený a hladký povrch kožených souprav řadu lidí odpuzuje.

Největší nevýhodou látkových sedacích souprav je jejich menší trvanlivost. Látka se snadno protrhne, prodře nebo ošoupe. Brzy se poničí především opěrky rukou. Látkové soupravy se také snadno znečistí a zašpinění a skvrny jdou obtížně očistit.

Přečtěte si také:  Fotovoltaika k rodinnému domu: Dobrý nápad, nebo jen zbytečně vyhozené peníze?
Kožené sedací soupravy a jejich konstrukce

Sedací soupravy potažené kůží jsou nejen estetické, ale jdou i snadno udržovat. Zašpinění a skvrny jdou jednoduše odstranit. Kůže je však neprodyšná a to je nepříjemné především v letních měsících.

Při výběru sedacích souprav jsou však důležité i další ukazatele, nejen materiál. V první řadě k nim patří konstrukce. Ta sice není vidět, ale právě ona se významně podílí na trvanlivosti soupravy. Bývá vyrobena ze dřeva, dřevotřísky nebo oceli. Nejtrvanlivější je ocel. Ta se nezřídka uplatňuje i na viditelných částech konstrukce. Nábytek z chromované oceli býval velkým hitem v dobách první republiky a dodnes neztratil nic ze svého půvabu.

sedačka, pohovka
Uvolněte se, prosím – aneb, pohodlné sedací soupravy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *