OSB desky co o nich víte?

Stavba a rekontrukce

OSB desky jsou ekologickým dřevěným produktem, který v posledních letech nachází uplatnění v mnoha částech jakýchkoliv staveb. Jde o speciálně lisované odřezky, které jsou prostřednictvím moderní technologie lisovány pod vysokým tlakem. Aby byla zajištěna pevnost a spojitost výsledného produktu, je součástí tohoto procesu také voděodolná pryskyřice.

Jak vznikne OSB deska?

Základním stavebním prvkem kvalitní OSB desky jsou tři vrstvy, které jsou rozdílné díky směru uložení dřevěné štěpky. Vrchní a spodní stranu tvoří podélný směr, kdežto prostřední vrstva oplývá příčným směrováním. Možná Vás napadá otázka, proč jsou OSB desky natolik oblíbeným stavebním artiklem?

Je to především z důvodu jejich výsledných vlastností. Těmi nejzákladnějšími jsou bezpochyby pevnost a stabilita. Vzhledem k použité výrobní technologii lze očekávat i výraznou odolnost proti vodě a vlhkosti. Vzhledem k tomu, že současné OSB desky představují jeden z hlavních výrobních článků ekologických domů, prezentují se výrobky i znamenitým tepelným odporem, minimálními akustickými ztrátami a samozřejmě požární odolností. Novodobý způsob výrobních procesů byl převzat až z daleké Ameriky, proto lze očekávat kladné vlastnosti v případě výdrže u silných rázů, vibrací a nevlídných povětrnostních podmínek.

Přečtěte si také:  Kam se stavební sutí a odpadem? Na zahradě je nenechávejte

A na co je lze využít?

Z hlediska vzhledu je možné využít pevné OSB desky s pero-drážkou nebo broušeným či nebroušeným povrchem. Jak již bylo zmíněno výše, hlavním užitím ekologických materiálů jsou nejen rodinné domy nebo libovolně rozměrné stavby, ale také praktické opláštění střech nebo stabilní pokládka podlah.

V rámci výstavby se fantazii jistě meze nekladou, takže lze z OSB desek vybudovat nábytek, zahradní pergoly, vazníky a jiné výdobytky moderního stavitelství. Využijte ekonomický a prověřený stavební prvek, který předčí Vaše očekávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *