Toilet Paper Paper Roll Toilet  - dapple-designers / Pixabay

Toalety – co o nich ještě nevíte

Bydlení a domácnost

Bereme je jako samozřejmost, ale i ony mají svou historii, a dokonce svůj svátek! Jsou nejenom místem úlevy, ale často i pracovnou, čtenářským koutkem… Zaslouží si, abychom o nich věděli víc.

Splachování

Poprvé s touto revoluční myšlenkou přišel roku 1595 básník John Harrington, kmotřenec královny Alžběty. Ale nápad je patentován teprve roku 1775 Alexandrem Cummingsem a o tři roky později Joseph Bramah sestrojil splachovací mechanismus. Vynález se rozšířil až koncem 19. století, také díky Thomasovi Crapperovi, který systém zdokonalil. Pozor – splachování, které tzv. „protéká“, může vypotřebovat až 600 litrů vody denně!

Toaletní papír

Britský spisovatel Joseph Gelfer řekl: „Doufám, že váš život bude jako tento toaletní papír – dlouhý a užitečný.“ Každá země má své normy i pokud jde o toaletní papír – ve Francii je v jedné roli 140 -160 útržků o rozměrech 125×100 mm. Jsou tedy menší než útržky anglické /140×110/ a německé /140×100/.

Z historie

Původ toaletního papíru se připisuje Číňanům, kteří ho znají od 14. století. V Evropě je ještě na začátku 20. století považován za luxus. Jeho rozšíření přišlo až v 60. letech 20. století. V Japonsku a v ostatních východních zemích včetně arabských se toaletní papír používá zřídka. Mnohem běžnější je tu používání vlažné vody.

Přečtěte si také:  Zimní zahrada – jaké rostlinky se do ní hodí?
Svátek WC

V roce 2001 byl 19. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem toalet / World Toilet Day/. Od té doby se každoročně organizuje Světová konference toalet, na níž se řeší témata spojená s touto oblastí – ergonomie, čistota, toalety a turistika… Úsměvné? Ještě dnes je na světě 2,4 miliard lidí, kteří žíjí v domech bez WC.

Trochu statistiky na závěr
  • podle World Toilet Organisation navštívíme toaletu v průměru 6 – 8x za den, což je 2 500x za rok,
  • ženy stráví na WC od 2 minut 33 sekund do 3 minut, muži jsou rychlejší – stačí jim 1 minuta 24 sekund až 1 minuta 53 sekund,
  • spočítáme-li celkový čas strávený na WC, vyjdou nám tři roky našeho života.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *