Nemáte začínající příznaky? Podle čeho určitě poznáte závislost na alkoholu

Pro muže Pro ženy Rodina a děti

Určitě jste někdy slyšeli to oblíbené klišé, že alkohol je metla lidstva. Je pravdou, že Češi patří v konzumaci alkoholických nápojů k vůbec nejpilnějším národům na světě, ale s tím je bohužel spojena nepříjemná věc. Tou není nic jiného než závislost na alkoholu, které každoročně propadají stovky lidí. V drtivé většině případů se ale nejedná o psychické trosky, ale o obyčejné lidi, jimž alkohol zachutnal trochu víc, než je zdrávo.

Jak poznat závislost na alkoholu?

Někteří lidé si mylně myslí, že závislost na alkoholu se dá přesně stanovit podle vypitého objemu alkoholických nápojů. To samozřejmě není žádná pravda. Ani odborníci nedokážou tuto hranici přesně stanovit, naopak podle některých je zásadní kontinuální přechod z občasného pití na pití velmi časté. Určitým vodítkem však může být hranice Světové zdravotnické organizace, která udává, že denní dávka alkoholu u dospělého muže by neměla přesáhnout 3 decilitry.

Znaky člověka závislého na alkoholu

Jedná se o obecné znaky, které se mohou u každého z vás trochu lišit. Proto ihned po přečtení nepropadejte panice a zachovejte zdravý rozum. Jak poznat alkoholika? Za člověka závislého na alkoholu je obecně považován jedinec s neodolatelnou touhou se napít, se sníženou sebekontrolou a zanedbávání jiných aktivit na úkor pití. Jednoduše řečeno pro závislého člověka existuje jen a pouze alkohol. Okolní svět zcela vypustí ze své mysli a věnuje se jenom své tekuté droze.

Přečtěte si také:  Hokejové vybavení: 5 věcí, které by neměly chybět ve vaší výbavě

Jak se alkoholismus léčí?

Moderní medicína je sice velice mocnou vědou, ale při léčbě závislosti na alkoholu záleží především na konkrétním jedinci. Pokud se chce člověk závislosti na pití zbavit, půjde terapie relativně snadno. V opačném případě jenom ztrácí čas. Léčba alkoholismu se také liší v závislosti na diagnostikovaném druhu závislosti. Například problémový alkoholismus se řeší speciální ambulantní terapií. Její velkou výhodou je fakt, že pacienta nikterak neomezuje v běžném životě. Léčba alkoholismu je tak relativně snadná.

Máte-li pocit začínající závislosti na alkoholu, nebojte se vyhledat specializovanou poradnu. Určitě je lepší začít s terapií dříve než propadnout velmi silné závislosti, jejíž léčba je nepříjemná a zdlouhavá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *