Jak získat mateřskou a rodičovský příspěvek?

Ekonomika a finance Rodina a děti

Chtěli byste se dozvědět jak získat mateřskou dovolenou nebo rodičovský příspěvek? Kdo a za jakých podmínek má nárok? Pokud vás čeká radostná událost v podobě narození miminka a vy byste chtěli vědět, jak na tom budete finančně po porodu nebo v době rodičovské dovolené, tak se podívejte, jakou podporu vám bude poskytovat stát.

Mateřská dovolená a mateřské dávky

Peněžitá pomoc v mateřství (mateřská dovolená nebo také mateřské dávky) je poskytována ženám na období před porodem a také na období po porodu. Jedná se nemocenskou dávku, podobně jako podpora vyplácená v době nemoci.

Aby žadatelka (nebo i žadatel, nárok totiž mají i muži) měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství od státu, musí splnit několik podmínek. Tou hlavní je účast na nemocenském pojištění. V době podání žádosti o mateřskou tak žadatelka musí být zaměstnaná (a zaměstnavatel musí platit nemocenské pojištění) nebo musí být v ochranné lhůtě (ta je maximálně 180 dní od posledního zaměstnání). Dále musí být plněna podmínka, že v posledních dvou letech bylo nemocenské pojištění placeno alespoň 270 dní.

Mateřská dovolená a mateřské dávky
Mateřská dovolená a mateřské dávky

Mateřská dovolená u OSVČ

Podpora pro OSVČ je vyplácena za podobných podmínek jako u běžných zaměstnanců. I zde musí být žadatelka plátcem nemocenského pojištění. Pouze lhůty jsou pro OSVČ trochu jiné. Je požadováno, aby v období jeden rok před podáním žádosti o mateřské dávky, bylo nemocenské placeno alespoň 180 dní. Vzhledem k tomu že placení nemocenského pojištění je pro OSVČ dobrovolné, tak si jej platí jen velmi malá část OSVČ.

Přečtěte si také:  Jak si správně vybrat finančního poradce v Hradci Králové

Rodičovská dovolená

Po skončení mateřské dovolené si žena (nebo i otec dítěte) může podat žádost o rodičovský příspěvek. Ten je poskytován ve třech různých variantách, které se liší délkou doby a výší příspěvku. Pozor ale na to, že dvouletou a tříletou variantu si může zvolit pouze ten, kdo měl předtím nárok na mateřskou dovolenou. Pokud žadatel o rodičovský příspěvek neměl nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pak si nemůže ani zvolit variantu rodičovské dovolené a má tak automaticky nárok pouze na čtyřletou variantu, která je současně nejnižší.

Jak získat mateřskou a rodičovský příspěvek?
Jak získat mateřskou a rodičovský příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *