Jak fungují průmyslové armatury a jaké existují druhy?

Průmysl a výroba

Pro firmy v průmyslu jsou průmyslové armatury nezbytnou součástí procesů, jelikož slouží k regulaci průtoku určitého média. Volit přitom můžete z více armatur a dalších komponentů, které jsou při realizaci potrubí a jeho obsluhy nepostradatelné. Pojďte se s námi podívat, jak fungují a jaké druhy existují.

Kvalitní armatura zajistí bezproblémový provoz

Zpravidla jsou průmyslové armatury nezbytnou součástí většiny průmyslových provozů. Jejich hlavní úkolem je správně regulovat průtok určitého média, přičemž zajišťují i maximální bezpečnost, díky čemuž nemůže dojít k nečekaným potížím či zranění některého ze zaměstnanců. Veškeré armatury se však mohou lišit svými vlastnostmi, a proto je lze rozdělit hned do několika kategorií.

V průmyslu existují tři hlavní kategorie armatur:

  • regulační,
  • měřící,
  • pomocné.

V průmyslu jsou nejběžnější regulační armatury, které se skládají z různých prvků, jako jsou ventily, šoupátka a další, které umožňují regulovat tlak a průtok média. Tyto armatury mohou být upraveny pro konkrétní výrobu nebo proces. Měřící armatury zároveň slouží k měření daného média, což pomáhá vedoucím pracovníkům efektivně kontrolovat celý proces uvnitř provozu. Posledním druhem jsou pomocné armatury, jež jsou pouze podpůrné a nejsou určené k přímé regulaci.

Přečtěte si také:  Kvalitní hutní materiál a nářadí pro průmysl je klíčový. Na co byste se měli zaměřit?

Nezapomínejte ani na ostatní komponenty

Při výběru armatury byste neměli zapomínat ani na ostatní komponenty, bez nichž by nemohl celý systém efektivně fungovat. V rámci regulace jsou důležité zejména kulové kohouty, jež slouží k regulaci průtoku média v potrubních systémech. Konstruovány jsou tak, že je kulový uzávěr uložen v trubce nebo potrubí a je přenášen na výstup kohoutu.

Zároveň jsou důležité průmyslové klapky, jež také slouží k regulaci průtoku média, kdy jej buď nechávají proudit, nebo naopak zastavují. Pokud hledáte kvalitní komponenty pro armatury, širokou nabídku sortimentu naleznete u firmy Juřík Roman, jež se v této oblasti řadí mezi jedny z nejzkušenější.